Tel. 693 566 363
Instal Budex Gniezno Podłączenie kuchenki gazowej płyty gazowej

Podłączenie kuchenki gazowej płyty gazowej

Podłączenie kuchenki gazowej  płyt gazowej Gniezno

 

Jakiekolwiek prace przy instalacji gazowej powinny być zawsze wykonywane przez doświadczonego instalatora z uprawnieniami gazowymi.

Jeśli potrzebujesz specjalisty poproś o pomoc naszego specjalistę.

INSTAL-BUDEX

tel. 693 56 63 63

 

Kuchenki gazowe i płyty gazowe można podłączyć na dwa sposoby: 

- za pomocą przyłącza do sieci gazu ziemnego

- z butli lub zbiornika Propan-Butan

 

Jak podłączyć kuchenkę gazową i płytę gazową?

 1. Instalacja gazowa musi być wykonana z rur stalowych czarnych bezszwowych lub miedzianych.
 2. Kulowy gazowy zawór odcinający (zwykle z żółtą rączką) jest on zwykle wykonany z brązu lub mosiądzu i ma być zlokalizowany w tym samym pomieszczeniu co urządzenie gazowe w łatwo  dostępnym miejsc celem  odcinania dopływu gazu do urządzenia gazowego.
 3. Urządzenia gazowe podłączane są do instalacji gazowej za pomocą specjalnego elastycznego węża o odpowiedniej i dopasowanej do potrzeb długości min. 1 m. Wąż do kuchenki gazowej musi spełniać normę PN-EN 14800. Najbezpieczniejszym produktem jest przewód gazowy do kuchenki, który przeszedł kontrolę jakości o nazwie procedura 1.
 4. Należy zawsze założyć nowe uszczelki na kołnierze krócica węża.
 5. Dokręć złącze węża odpowiednim kluczem z odpowiednią siłą.
 6. Po podłączeniu urządzenia gazowego do instalacji gazowej wymagane jest sprawdzenie szczelności wszystkich połączeń i samego urządzenia gazowego. Tą czynność wykonuje się za  detektora gazowego z aktualną legalizacją oraz odpowiednich środków z dodatkiem pieniącym, które w miejscach nieszczelności reagują w postaci widocznej piany.
 7. Podłączenie kuchenki należy odnotować w książce gwarancyjnej pod rygorem utraty gwarancji.

 

Wymogi:

 1. Kuchenka gazowa nie można ustawić w odległości mniejszej niż 50 cm od obrysu okna, drzwi i innych otworów. Jeśli ustawimy urządzenie za blisko okna, drzwi to ewentualny przeciąg czy silniejszy podmuch wiatru, może  zdmuchnąć płomień gazowy podczas pracy kuchenki. Wówczas gaz będzie się ulatniał do wnętrza pomieszczenia. Nowe kuchenki i płyty gazowe mają zabezpieczenie przeciw wypływowe gazu.
 2. Kuchenka gazowa nie powinna znajdować się w odległości mniejszej niż 30 cm od lodówki gdyż nagrzewanie się ścian lodówki od ciepłej kuchenki zwiększy zużycie energii elektrycznej na chłodzenie.
 3. Kuchenka gazowa nie powinna znajdować się w odległości mniejszej niż 30 cm od zlewozmywaka. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pryskania wody na palniki a zwłaszcza na gorący tłuszcz na patelni.
 4. Odległość pomiędzy palnikami nawierzchniowymi a odciągiem kominowym powinna wynosić min. 75 cm.
 5. Górna zabudowa (okap, pochłaniacz) nie powinna znajdować się w odległości mniejszej niż 45 cm od krawędzi kuchenki.
 6. Gniazdo przyłączeniowe instalacji elektrycznej musi być wyposażone w bolec ochronny i nie może znajdować się nad kuchenką.
 7. Gazomierz zwykle umieszcza się na zewnątrz budynku. Nie musi się znajdować w skrzynce, może być zainstalowany w przeznaczonym na piony instalacyjne wentylowanym szybie z drzwiczkami lub w wydzielonym pomieszczeniu piwnicznym z oknem i wywiewną kratką wentylacyjną. W tym przypadku ważne jest, aby przewód wentylacji grawitacyjnej był wyprowadzony co najmniej 2,5 m powyżej terenu. Gazomierz powinien być zamontowany co najmniej 1 m (w rzucie poziomym) od palnika gazowego lub innego paleniska, w odległości większej niż 3 m od urządzenia gazowego, na wysokości nie mniejszej niż 50 cm nad poziomem terenu lub 0,3-1,8 m nad poziomem podłogi, powyżej licznika i innych urządzeń iskrzących.
 8. Zaleca się aby kubatura pomieszczenia, w którym instalowana jest kuchnia gazowa z piekarnikiem wynosiła 20 m3.
 9. Wskazane jest założenie czujnika.
 10. Nie można łączyć dwóch typów instalacji, a więc nie można korzystać z gazu z butli i sieci w tym samym budynku.
 11. W jednym lokalu mogą się znajdować maksymalnie dwie 11- kilogramowe butle Propan-Butan.
Dane kontaktowe

linia

telefon kontaktowy
693 566 363

adres e-mail

instalbudex@op.pl poczta
Formularz zapytania

linia

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą formularza kontaktowego.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych. Więcej informacji na stronie Polityka prywatności