Tel. 693 566 363
Instal Budex Gniezno Rodzaje i rozmieszczenie czujników

Rodzaje i rozmieszczenie czujników

Rodzaje i rozmieszczenie czujników

   Instalacja czujników w mieszkaniach i domach jednorodzinnych nie jest obowiązkowa, ale z uwagi na spore zagrożenie pożarem czy zatruciem czadem warto zainwestować w takie zabezpieczenia.

   Liczbę i rodzaj czujek należy zaplanować, uwzględniając wielkość budynku, rozkład pomieszczeń czy lokalizację urządzeń mogących być źródłem potencjalnego zagrożenia. Na ich rozmieszczenie nie ma uniwersalnej recepty, choć jest kilka zasad, którymi należy się kierować.

Czujniki temperatury montuje się w pomieszczeniach, w których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia pożaru (kuchnia, salon z kominkiem, kotłownia, sypialnia palacza). Najwłaściwszym miejscem montażu jest sufit, najlepiej jego środek.

Czujniki dymu umieszcza się przede wszystkim w kuchni, korytarzu przy sypialni oraz okolica schodów, a także tam, gdzie są piecyki elektryczne oraz kominek. Najwłaściwszym miejscem ich montażu jest sufit. W przypadku pomieszczeń ze skosami należy wybrać najwyższy punkt. Nie powinny być montowane w odległości mniejszej niż 50 cm od ściany pomieszczenia.

Czujniki płomienia informują o powstaniu otwartego ognia. Montuje się je w kotłowniach, okolicy kominków itd. Odległość od źródła potencjalnego zagrożenia oraz dokładne miejsce instalacji są wskazane w instrukcji montażu producenta.

Czujniki zalania powinny być montowane tam, gdzie ze względu na obecność i funkcjonowanie urządzeń pobierających wodę, niską jakość instalacji lub duże ciśnienie wody może dojść do zalania pomieszczenia. Najbardziej typowe miejsca montażu to kuchnia (pod cokołem mebli kuchennych lub bezpośrednio pod zlewem), toaleta (pod muszlą klozetową), łazienka (pod pralką, pod wanną lub przy syfonie), kotłownia (np. przy kratce ściekowej), garaż, poddasze i strych.

Czujki gazu wykrywają mieszankę propan-butan lub metan. Montuje się je w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia zasilane gazem (np. kominki, kuchnie gazowe, kotły itp.).

Rozmieszczenie:

- Gaz ziemny (metan) jest lżejszy od powietrza, dlatego czujniki montuje się 15-30 cm poniżej sufitu. Należy pamiętać o zalecanej odległości od potencjalnego źródła zagrożenia, która wynosi od 1 do 6 m.

- Propan-Butan (LPG) jest cięższy od powietrza, dlatego detektory powinny być montowane 15-30 cm nad podłogą i nie dalej niż 3 m od potencjalnego źródła zagrożenia.

Czujniki czadu zazwyczaj montuje się na wysokości głowy dorosłego człowieka (150-200 cm), ale co najmniej 30 cm poniżej sufitu. Dostępne są modele montowane bezpośrednio na suficie lub w innych miejscach wskazanych przez producenta. Czujnik nie powinien znajdować się bezpośrednio przy potencjalnym źródle zagrożenia (kominek, piec węglowy, kuchenka gazowa itp.), a co najmniej 1 m i nie więcej niż 6 m od niego. Nie powinien znajdować się w miejscu bardzo przewiewnym (np. przy oknie, drzwiach) ani w miejscu, do którego powietrze ma utrudniony dostęp (np. za meblami).

Dane kontaktowe

linia

telefon kontaktowy
693 566 363

adres e-mail

instalbudex@op.pl poczta
Formularz zapytania

linia

Jeżeli mają Państwo pytania prosimy o zadanie ich za pomocą formularza kontaktowego.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych. Więcej informacji na stronie Polityka prywatności